Seti i gjeneratorëve me motor diesel SME, 1600 kW
Prodhuar nga: SME
Modeli: S16R-PTA-C
Shpejtësia e motorit (e vlerësuar): 1500 RPM
Cilindri / Rregullimi: 16 / V me kënd 60°
Vëllimi i zhvendosjes: 65,37 L
Diametri dhe shpërndarja (bore and stroke): 170 mm x 180 mm
Raporti i kompresionit: 14 : 1
Fuqia maksimale në gjendje stand-by në shpejtësinë e vlerësuar: 1590 kW
Rregullimi i frekuencës, gjendje e qëndrueshme: ±0,25...
Përshkrimi
Prodhuesi: SME
| Model | S16R-PTA-C |
| Shpejtësia e motorit në gjendje të shënuar | 1500 RPM |
| Cilindri / Rregullimi | 16 / 60°V |
| Shkarkimi | 65,37 L |
| Diametri dhe zhvendosja | 170 mm x 180 mm |
| Raporti i Largimit | 14 : 1 |
| Fuqia maksimale në gjendje stand-by në RPM-të e shënuara | 1590 kW |
| Rregullimi i frekuencës, gjendja e qëndrueshme | ±0,25 % |
| Regulatori: lloji | Elektrik |
| Shpiratja dhe ftohja | Me turbo, ftohës ajer-ajer |
Sistemi i shkarkimit
| Largimi i gaseve të erës | 376 m³/min |
| Shtypje Larg Maksimale | 600 mm H₂O |
Sistemi i karburantit
| Konsumi i karburantit në 100 % (i fuqisë kryesore) | 374 L/h |
| Konsumi i karburantit në 75 % (i fuqisë kryesore) | 288 L/h |
| Konsumi i karburantit 50% (i Fuqisë Kryesore) | 192 L/h |
| Konsumi i karburantit 110% (i Fuqisë Kryesore) | 414 L/h |
Sistemi i vajit
| Kapaciteti total i vajit me filtra | 230 L |
Largimi i ajrit
| Rrjedha e ajrit të motorit | 142 m³/min |
Sistemi i ngrohjes
| Kapacitet i Motorit | 170 L |
| Temperatura Maksimale e Ujit | 98°C |
| Smart | 71–85 °C |
| Rryma e Epranimi | 1650 L/min |
