SME 1895Kw Diesel Generator Set
Manufacturer: SMEModelS16R-PTAA2-CEngine speed Rated1500 RPMCylinder / Arrangement16 / 60°VDisplacement65.37 LBore and Stroke170 mm x 180 mmCompression ratio14 : 1Max. stand by power at rated RPM1895 KWFrequency regulation, steady state±0....
Description
Manufacturer: SME
| Model | S16R-PTAA2-C |
| Engine speed Rated | 1500 RPM |
| Cylinder / Arrangement | 16 / 60°V |
| Displacement | 65.37 L |
| Bore and Stroke | 170 mm x 180 mm |
| Compression ratio | 14 : 1 |
| Max. stand by power at rated RPM | 1895 KW |
| Frequency regulation, steady state | ±0.25 % |
| Governor : type | Electrical |
| Aspiration and Cooling | Turbo-charged , Air to Air cooler |
Exhaust System
| Exhaust gas flow | 453 m³/min |
| Max back pressure | 600mm H2O |
Fuel System
| Fuel consumption100% (of the Prime Power) | 440 L / h |
| Fuel consumption75% (of the Prime Power) | |
| Fuel consumption50% (of the Prime Power) | |
| Fuel consumption110% (of the Prime Power) | 495 L / h |
Oil system
| Total oil capacity w/filters | 230 L |
Air intake
| Engine air flow | 171 m³/min |
Coolant System
| Engine capacity | 170 L |
| Max water temperature | 98°C |
| Thermostat | 71-85°C |
| Coolant flow | 1650L/min |
