Grup electrogen diesel SME, 1895 kW
Producător: SME
Model: S16R-PTAA2-C
Turație nominală a motorului: 1500 rpm
Cilindri / Dispoziție: 16 / V la 60°
Cilindree: 65,37 L
Diametru cilindru și cursă: 170 mm x 180 mm
Raport de compresie: 14 : 1
Putere maximă de rezervă la turația nominală: 1895 kW
Reglarea frecvenței, regim staționar: ±0...
Descriere
Producător: SME
| Model | S16R-PTAA2-C |
| Turație motor nominală | 1500 RPM |
| Cilindri / Dispoziție | 16 / 60°V |
| Cilindree | 65,37 L |
| Diametru cilindru și cursă | 170 mm × 180 mm |
| Raport de compresie | 14 : 1 |
| Putere maximă de rezervă la turația nominală | 1895 kW |
| Reglarea frecvenței, stare staționară | ±0,25 % |
| Regulator: tip | Electric |
| Admisie și răcire | Turbocompresat, răcitor aer-aer |
Sistem de evacuare
| Flux de gaze de scară | 453 m³/min |
| Presiune maximă de retur | 600 mm H₂O |
Sistem de combustibil
| Consumul de combustibil la 100 % (din puterea nominală) | 440 L/h |
| Consumul de combustibil la 75 % (din puterea nominală) | |
| Consumul de combustibil 50% (din puterea nominală) | |
| Consumul de combustibil 110% (din puterea nominală) | 495 L/h |
Sistem de ulei
| Capacitate totală de ulei cu filtre | 230 L |
Introducere aer
| Debitul de aer al motorului | 171 m³/min |
Sistem de răcire
| Capacitate motor | 170 L |
| Temperatura maximă a apei | 98°C |
| Termostat | 71–85 °C |
| Debit de lichid de răcire | 1650 L/min |
