SME 1895 kW dieselgeneratoraggregat
Tillverkare: SMEModellS16R-PTAA2-CMotorturntal, nominellt1500 rpmCylindrar / Anordning16 / 60°VVolym65,37 lBorrning och slaglängd170 mm x 180 mmKompressionsförhållande14 : 1Max. reservkraft vid nominellt varvtal1895 kWFrekvensreglering, stationärt tillfälle±0...
Beskrivning
Tillverkare: SME
| Modell | S16R-PTAA2-C |
| Motorturntal, nominellt | 1500 varv/min |
| Cylindrar / Anordning | 16 / 60°V |
| Slagvolym | 65,37 L |
| Borrning och sträck | 170 mm × 180 mm |
| Komprimeringsförhållande | 14 : 1 |
| Maximal reservkraft vid nominellt varvtal | 1895 kW |
| Frekvensreglering, stationärt tillfälle | ±0,25 % |
| Regulator: typ | Elektrisk |
| Insugning och kylning | Turboladdad, luft-till-luft-kylare |
Utsläppssystem
| Utgående avgasflöde | 453 m³/min |
| Maximal mottryck | 600 mm H₂O |
Bränslesystem
| Bränsleförbrukning vid 100 % (av primär effekt) | 440 l/h |
| Bränsleförbrukning 75 % (av primär effekt) | |
| Bränsleförbrukning 50 % (av primär effekt) | |
| Bränsleförbrukning 110 % (av primär effekt) | 495 L/h |
Oljesystem
| Total oljekapacitet inklusive filter | 230 L |
Luftintag
| Motorns luftflöde | 171 m³/min |
Kylvätskesystem
| Motorens kapacitet | 170 L |
| Max vattentemperatur | 98°C |
| Termostat | 71–85 °C |
| Kylvätskeflöde | 1650 l/min |
