SME 1895 kW:n dieselgeneraattorijärjestelmä
Valmistaja: SME
Malli: S16R-PTAA2-C
Moottorin nimellispyörimisnopeus: 1500 rpm
Sylinterit / järjestely: 16 / 60° V
Iskutilavuus: 65,37 l
Sylinterin halkaisija ja iskunpituus: 170 mm x 180 mm
Puristussuhde: 14 : 1
Suurin varavoimakäyttöteho nimellispyörimisnopeudella: 1895 kW
Taajuuden säätö, vakiotila: ±0...
Kuvaus
Valmistaja: SME
| Malli | S16R-PTAA2-C |
| Moottorin nimellispyörimisnopeus | 1500 pyör/min |
| Sylinteri / järjestely | 16 / 60°V |
| Iskutilavuus | 65,37 l |
| Sylinterin halkaisija ja matka | 170 mm × 180 mm |
| Pistosuhde | 14 : 1 |
| Maksimi varavoiman teho nimellispyörimisnopeudella | 1895 kW |
| Taajuuden säätö, vakiotila | ±0,25 % |
| Säätimen tyyppi | Sähkö |
| Imu- ja jäähdytysjärjestelmä | Turboahdin, ilmasta ilmaan -jäähdytin |
Pakokaasujärjestelmä
| Polttoaineen virtaus | 453 m³/min |
| Maksimi takapaine | 600 mm H₂O |
Polttoainejärjestelmä
| Polttoaineenkulutus 100 % (pääteho) | 440 l/h |
| Polttoaineenkulutus 75 % (pääteho) | |
| Polttoaineenkulutus 50 % (pääteho) | |
| Polttoaineenkulutus 110 % (pääteho) | 495 l/h |
Voitelujärjestelmä
| Kokonaismäärä voiteluöljyä suodattimineen | 230 l |
Ilmaputki
| Moottorin ilmavirta | 171 m³/min |
Jäähdytysjärjestelmä
| Moottorin kapasiteetti | 170 L |
| Maksimivesilämpötila | 98 °C |
| Termostaatti | 71–85 °C |
| Jäähdytteen virtaus | 1650 l/min |
