SME 1400 kW:n dieselgeneraattorijärjestelmä
Valmistaja: SMEModelS12R-PTAA2-CEngine nopeus Nimellisnopeus1500 rpmSylinterit / järjestely12 / 60 VIskutilavuus49,03 lSylinterin halkaisija ja iskun pituus170 mm x 180 mmPuristussuhde13,5 : 1Maksimi varavoiman teho nimellisnopeudella1404 kWTaajuuden säätö, vakiotila±0,25...
Kuvaus
Valmistaja: SME
| Malli | S12R-PTAA2-C |
| Moottorin nimellispyörimisnopeus | 1500 pyör/min |
| Sylinteri / järjestely | 12 / 60 V |
| Iskutilavuus | 49,03 l |
| Sylinterin halkaisija ja matka | 170 mm × 180 mm |
| Pistosuhde | 13,5 : 1 |
| Maksimi varavoiman teho nimellispyörimisnopeudella | 1404 kW |
| Taajuuden säätö, vakiotila | ±0,25 % |
| Säätimen tyyppi | Sähkö |
| Imu- ja jäähdytysjärjestelmä | Turboahdin, ilmasta ilmaan -jäähdytin |
Pakokaasujärjestelmä
| Polttoaineen virtaus | 343 m³/min |
| Maksimi takapaine | 600 mm H₂O |
Polttoainejärjestelmä
| Polttoaineenkulutus 100 % (pääteho) | 340 l/h |
| Polttoaineenkulutus 75 % (pääteho) | |
| Polttoaineenkulutus 50 % (pääteho) | |
| Polttoaineenkulutus 110 % (pääteho) | 374 l/h |
Voitelujärjestelmä
| Kokonaismäärä voiteluöljyä suodattimineen | 180L |
Ilmaputki
| Moottorin ilmavirta | 126 m³/min |
Jäähdytysjärjestelmä
| Moottorin kapasiteetti | 125 l |
| Maksimivesilämpötila | 98 °C |
| Termostaatti | 71–85 °C |
| Jäähdytteen virtaus | 1650 l/min |
