SME 1400 kW dieselgeneratoraggregat
Tillverkare: SMEModel S12R-PTAA2-CEngens varvtal (nominalt)1500 rpmCylindrar / Anordning12 / 60 VVolym49,03 LBockdiameter och slaglängd170 mm x 180 mmKompressionsförhållande13,5 : 1Max. reservkraft vid nominalt varvtal1404 kWFrekvensreglering, statisk±0,25...
Beskrivning
Tillverkare: SME
| Modell | S12R-PTAA2-C |
| Motorturntal vid märkeffekt | 1500 varv/min |
| Cylindrar / Anordning | 12 / 60 V |
| Slagvolym | 49,03 L |
| Borrning och sträck | 170 mm × 180 mm |
| Komprimeringsförhållande | 13,5 : 1 |
| Maximal reservkraft vid märkomvarvtalet | 1404 kW |
| Frekvensreglering, stationärt tillfälle | ±0,25 % |
| Regulator: typ | Elektrisk |
| Insugning och kylning | Turboladdad, luft-till-luft-kylare |
Utsläppssystem
| Utgående avgasflöde | 343 m³/min |
| Maximal mottryck | 600 mm H₂O |
Bränslesystem
| Bränsleförbrukning vid 100 % (av primär effekt) | 340 L/h |
| Bränsleförbrukning 75 % (av primär effekt) | |
| Bränsleförbrukning 50 % (av primär effekt) | |
| Bränsleförbrukning 110 % (av primär effekt) | 374 L/h |
Oljesystem
| Total oljekapacitet inklusive filter | 180 L |
Luftintag
| Motorns luftflöde | 126 m³/min |
Kylvätskesystem
| Motorens kapacitet | 125 L |
| Max vattentemperatur | 98°C |
| Termostat | 71–85 °C |
| Kylvätskeflöde | 1650 l/min |
